• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
FINDIK 12 TL’YE DÜŞTÜ, KUŞKULAR ARTTI

FINDIK 12 TL’YE DÜŞTÜ, KUŞKULAR ARTTI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2019 yılı fındık hasadına sayılı günler kala, üreticinin dört gözle Toprak Mahsulleri Ofisi’nden gelecek olan müjdeli haberi beklediğini kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, TMO’nun hasat öncesi piyasada olacağını ve alım fiyatını açıklaması gerektiğini bildirdi. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın imzalı fındıklı ilgili yapılan açıklamanın memnuniyet verici olduğunu ifade eden Karan, Cum-hurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı talimatıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yapacağı açıklamayı beklediklerini söyledi.
Fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası için devlet eliyle mutlaka müdahil alım yapılması gerektiğinin altını çizen Karan, “Fındık üreticisi artık hasat için gün sayıyor.
Bu yıl ürünün erken olgunlaştığını da göz önünde bulunduracak olursak, sahil bandında üreticilerimiz bu ay sonu itibariyle bahçesine girerek hasada başlayacaktır. TMO’nun alım kampanyası ve taban fiyatı ay sonuna kadar açıklanırsa üretici bahçesine mutlu, mesut ve ürününü kaç liradan satacağını bilerek girecektir. Erken hasat beraberinde, ürünün pazara erken inmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle üretici serbest piyasanın insafına bırakılmadan TMO’nun alım fiyatı belirlenmelidir. Aksi taktirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticilerimiz ilk etapta ürününü ucuz, pahalı satmak zorunda kalacak ve yine kaybeden üretici, kazanan tekelci zihniyetler olacaktır” dedi.
Yeni hasat öncesi serbest piyasada fındık fiyatının ani bir düşüş yaşadığına da dikkat çeken Karan, “geçtiğimiz günlerde 18-19 liraya kadar çıkan fındık fiyatı şu anda 12-13 liraya kadar düşmüş durumda. Bunun anlamı serbest piyasa aktörleri ve tekelci zihniyet yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşüre bildiği kadar düşürmek, müdahil alım olmazsa üreticinin alın terini ucuza kapatmaktır. Devletimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buna fırsat vermeyerek, fındık üreticisinin yanında olacağına canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz” ifadelerini kullandı.
Karan, fındık taban fiyatının artan girdi maliyetleri ve değerinde fiyat olarak açıklanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar