• DOLAR
  5,9187
  %0,52
 • EURO
  6,5608
  %0,45
 • ALTIN
  296,96
  %0,73
 • BIST
  7,6975
  %0,44
TIĞLI: “FINDIK TABAN FİYATINI AÇIKLAMAMAK KİMİN İŞİNE YARIYOR?”

TIĞLI: “FINDIK TABAN FİYATINI AÇIKLAMAMAK KİMİN İŞİNE YARIYOR?”

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Fındık Rekoltesini Açıklamayan Bakanlık Piyasayı Manipüle Ediyor.” dedi.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Fındık hasadının başlamasına sayılı günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hâlâ fındık rekolte tahminini açıklamaması, fındık fiyatlarını düşürmek için her zaman rekolteyi yüksek gösteren, ulus ötesi şirketlerin ekmeğine bal-kaymak sürmektedir. Dolayısıyla fındık rekoltesini açıklamayan bakanlık hem piyasayı manipüle ediyor hem de üreticiyi tekellerin önüne atıyor gibi görünmektedir” dedi.
CHP’li Tığlı, “ABD’de yapılan 38’nci Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi Kongresi’nde Türkiye’nin 2019 yılı rekoltesini 770 bin ton olarak duyurması asla gerçekçi değildir. Küllenme hastalığı ve iklimsel faktörler göz önüne alındığında rekolte belki de geçen yıl TÜİK tarafından açıklanan 540 bin tondan bile azdır” vurgusunu yaptı.
Fındığın Kaderi Tekellere mi Bakanlığa mı Emanet
Tarım Bakanlığının suskunluğunu bozup bir an önce rekolteyi açıklaması gerektiğini , bakanlığın rekolteyi açıklamamasının üreticiyi tekelci şirketlerin kucağına itmesi gibi algılandığını söyleyen Tığlı, “Fındık piyasasında güçlü, iradeli ve üreticiden yana bir müdahale kurumu olmadığı sürece tekelleşme devam edecek ve piyasada arz/talep dengesi sağlanamayacaktır.
Bu dengeyi oluşturacak kurum da maalesef hâlâ fındık rekoltesini açıklama cesaretini gösteremeyen Tarım ve Orman Bakanlığı’dır” dedi.
CHP’li Necati Tığlı, “Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 2 milyon üreticinin (400 bin aile işletmesi) geçim kaynağını oluşturan ve ülke ekonomisine milyarlarca lira katkı sağlayan fındık tekellerin iradesine bırakılmamalı. Üretici elinde ki fındığı sattıktan sonra açıklanacak tahmini rekoltenin de alım fiyatlarının da üreticiye bir faydası olmayacaktır. Üretici mağdur edilmemeli ve bir an önce Temmuz ayı sonuna kadar Türkiye’de ki Fındık Rekolte Tahmini açıklanmalıdır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar