$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,27 / Satış: 6,30

GESOB VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN, LİMAN’DAKİ YATIRIMCYA TAM DESTEK

GESOB VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN, LİMAN’DAKİ YATIRIMCYA TAM DESTEK
  • 09.07.2019
  • 942 kez okundu

GESOB Başkanı Ali Kara, Li-man’daki yatırımcıya destek olun-ması gerektiğini belirterek”İnşaat bittikten sonra toz sorununa karşı ,kalıcı çözüm bulunacak. Bu acele niye ? diye sordu.
Giresun’daki onlarca Sivil Toplum örgütü adına ortak açıklama yapan Kara ”İlimizin bütün meseleleri çözülmüş gibi birkaç gündür Giresun Limanı ile ilgili ilin enerjisi olumsuz bir şekilde harcanmakta ve haksız eleştiriler sosyal medyada yayınlanmakta Giresun Kan kaybetmektedir.
Giresun Limanı 1950 yılında faaliyete geçmesi ile ülkemiz ve bölgemizin en verimli uluslararası limanları arasında yer almış ve ilin ekonomisine çok büyük katkılar sağlamış bir kuruluş iken, 1997 yılındaki özelleşme süreci sonucu Çakıroğlu İşletme A.Ş. ile eski günlerini arar hale gelmiştir. Bu firma Limanımızın uluslararası liman olma özelliği sorumluluklarını yerine getirmemesi sonucu Giresun Limanı atıl hale getirilmiştir.”dedi
Kara şöyle konuştu: “Devletin büyük maliyetlerle tesis etmiş olduğu bu devasa tesisin amacı dışında kullanılması ve ilimize hiçbir katkısının olmaması sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmiş, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği öncülüğünde bir çalışma başlatılarak Limanımızın işletilir hale getirilmesi için teşebbüsler başlatılmış bu süre içinde Tiryaki Grubu Limanın işletmesini devir alarak bir yol haritası belirleyip kamuoyu ile paylaşması sonucunda Giresun’da yeni bir tartışma başlatılmış limanın faaliyete geçebilmesi ve modernize edilerek ekonomiye kazandırılması bir kesimin limanda yeni yatırımlara karşı çıkması ile alevlenmiş ve Sivil Toplum Kuruluşları bu devasa tesisin modernize edilmesi ve aktif hale getirilmesi yönünde Valiliğimize ve Milletvekillerimize yazılı talepleri ile hükümet nezdinde girişimleri sonucu limanımızda gözle görülür faaliyetler başlatılmış bu süreç içinde limanımızdaki çalışmalarda başlıca eksiklikler tespit edilerek çözüm için ilgililerle temaslar aralıksız sürdürülmekte ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızca çevreye zarar verebilecek durumlar hakkında ilgililerle iletişim devam etmektedir.
Limanımızın çalışmaya başlaması ile istihdam sayısı 20 civarı iken son bir yılda personel sayısı 250 nin üzerine çıkmış, Giresun Limanı ilimiz istihdamına Esnaf ve Sanatkarlar da alışveriş artışı ve otellerde önemli katkılar sağlamaya başlamıştır.
Limanın yıllık 90 bin ton olan yük hareketi sadece son altı ayda 500 bin tona yükselmiş yıl sonunda 1 milyon tonu aşması hedeflenmektedir. Bu kapasite Liman kapasitesinin % 25’ne tekamül etmekte, ilave yatırımlarla liman tam kapasiteye ulaştığında 4 milyon ton ve üzeri yük hareketi hedeflenmesi planlanmaktadır. Mevcut durumda yük taşımaları için 80 ila 110 ton arası kamyon hizmet vermekte zaman içinde yük hareketi artışına bağlı olarak bu sayının çok daha artması hedeflenmektedir. Limanda yatırım ve yatırıma bağlı olarak inşaat çalışmaları devam etmekte olup, bu süre içinde oluşan tozlanma ve diğer hususlarla ilgili firma yetkilileri çözüm için mühendislik çalışmaları ve projeleri uygulama aşamasında olduğunu tarafımıza bizzat iletmişlerdir. Depolar halkımızın hassasiyetleri gözetilerek Sivil Toplum Kuruluşlarımızın yazılı önerileri ve yetkili mercilerin izinleri ile emsal limanlardaki durumlar doğrultusunda asgari yükseklikte tutulmuş ve daha uygun yapısal özellikte tercih edilmiştir.
Yukarıda görüldüğü üzere yeni faaliyete geçen bu liman mevcut kapasitenin an itibari ile çok altında olup yatırım çalışmaları devam etmekte tam kapasiteye ulaştığında ön görülen ve tahmin edilen istihdam sayılarının üzerine çıkacak ve limanımız kuruluş ve yapılış amacına ulaşarak Giresun’a ve ülkemize önemli ekonomik ve sosyal katkılar sunacaktır.
Bugünkü tartışmaya konu olan gündemle ilgili olarak geçmişin faturasını yeni göreve gelen firmaya çıkartmamalıyız. Süreci takip ederek ilimize yararlı hale getirmeliyiz. An itibari ile basın ve medyaya yansımalar ilimizin birlik ve beraberliğine olumsuz etki yapar ve kaybeden Giresun olur. Bu süreçte limanı işleten firmanın tozlanmayı gidermesi dışında bir beyanı bulunmayan Otel ve Kahveciler Odası Başkanımızın olayın aleyhinde bir tavır takındığı haberleri Milletvekilimiz Sayın Sabri Öztürk’ün Sivil Toplum Kuruluşlarımızın talebini dikkate alarak Limanın çalışmasına destek vermesinden dolayı basın üzerinden hedef alınması hiç şık olmamıştır.
Basın ve medyada bu tür tartışmalarla enerjimizi boşa harcamamalıyız. Giresun birlik ve beraberlik içinde Valisi ile siyasetçisi ile Milletvekilleri ile barışık olarak ilimize yapılacak hizmetlerde tek vücut halinde hareket etmeliyiz ki sorumluluk sahipleri olarak görevimizi idrak edelim.
Bizler Giresun’da Sivil Toplum Kuruluşları olarak Limanımızın Giresun ve ülke ekonomisine katkı sunması adına faaliyetine devam etmesi için Sayın Valimize, Hükümet yetkililerine ve Milletvekillerimize takdim ettiğimiz imzalı taleplerimizin sonuna kadar arkasındayız. Bu süreçte Limanın faaliyete geçmesinde katkıları olan Sayın Valimize, Siyasilerimize ve Milletvekillerimize, Bakanlık yetkililerine bir kez daha teşekkürlerimizi iletir, her şeyin Giresun’umuz için en güzeli olması dileğiyle saygılarımızı sunarız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ