• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
Elleri Öpülesi Analarımız

Elleri Öpülesi Analarımız

Can Yücel’e sorarlar : “Neden hep babana şiir yazıyorsun ?.
”Anneme şiir yazacak kadar şair değilim.”der.
Analardır adam eden adamı” ne kadar güzel bir söz.
Bizi doğuran, bizi yoğuran. Varlığımızın en büyük mimarı annelerimizi ne yazık ki sadece bir gün hatırlamak ne kadar acı verici. Onlar bizim baş tacımız olmalı ve her zaman onlar el üstünde tutmalıyız. Yine de onları minnet ve şükranla yad edelim. Ebediyete intikal etmişleri saygıyla analım, yaşayanlara sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileyelim..
Bizim, iftihar tabloları ile dolu dini ve milli geçmişimizde; tarihe yön veren annelerimiz var. Kendi evlatlarıyla ilgili kişisel, aileleriyle ilgili kurumsal sorumlulukların yanında; özellikle zor zamanlarda, çok stratejik toplumsal roller de üstleniyorlar.
Bir başka ifadeyle; “Beşiği sallayan el, dünyaya hükmeder”. Tarihe yön verenler; anneler, anneler, anneler. İlk anamız Hz. Havva; insanlığın ebesi. Tüm milletler ve ümmetler; onların sülalesi hayat yolculuğumuzun en başından beri, Derin ve eşsiz bir sevgi ile bağlı olduğumuz, yerleri doldurulamayacak olan, en değerli varlığımız, “Gönüllerimizin tacı annelerimizin sevgilerini kalplerinde yaşatabilenler için yılın sadece bir günü değil, yılın her günü Anneler Günü’dür.”
Allah’ın her gün günü analar günü olsun.
Bu gün o günlerden biri olarak kutlu olsun.
Ana, İnsanı dokuz ay on gün karnında taşıyan, kendi canından aziz bilerek koruyup büyüten, yüreğinin sesine kulak vererek yön verip yürüten, ömrünün sonuna kadar duaları ile arkasında nöbet tutan müthiş ve muazzam kahramandır.
Doğup büyüdüğümüz yuvamıza, “ana ocağı”; huzur ve güven içinde yaşadığımız yurdumuza, “ana vatan” demişiz.
Kurtuluş Savaşı’nda vatanımızın bağımsızlığı için erkeğiyle cepheden cepheye koşan Türk Kadını, Cumhuriyet’imizin kurulmasıyla birlikte, toplumsal yaşamda yerini almıştır. Dünyada demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle birlikte kadın hakları mücadelesinde ciddi mesafeler kat edilmiştir. Kadınlar, “Eşref-i Mahlûkat” olan insanı dünyaya getiren, onu eğiten, yetiştiren ve topluma ve geleceğe hazırlayan ilk öğretmendir. Kadın annedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in ”Cennet annelerin ayakları altındadır.” hadisi şerifinin muhatabıdır.
Biliriz ve inanırız ki; anasının duasını almayan, dünyada da ahrette, de ferah bulmaz. En vefalı dostlarımız onlardır; “Ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz.” “Anadolu Mayası”ndaki “ana”nın yeri başka.. Anadolu’nun Anaları Bizim Annelerimiz Hamur yoğuran elleri toprak kokan. Nasırlı avuçlarından adeta bereket akar. Elleri öpülesi Analarımızın.
Hülasa Anadolu kadını Anadolu’yu Anadolu yapan değerleri büyüten yeşertendir. Toprak parçasının nasıl vatan olduğunun sırrı Anadolu kadının irfanında izanında saklıdır. Anadolu medeniyeti asırlardır anaların mübarek omuzlarında yükseldiği için mübarek analarla dolu olduğu vurgulanmış Anadolu olmuştur..
İslâm’da ilk şehid olan hanım sahâbî : Hz. Sümeyye (r.anha) İşkenceler altında inlemesine rağmen, imanından taviz vermeyen o mübarek insan…İslâm’ın ilk kadın şehidesi…
En büyük şahsiyet, en büyük insan, Rahmetenli’l-Âlemîn olan Peygamberimiz de, bu hasletlerle bezenmiş olan Hatice Vâlidemiz’e hayran oldu. O iffet, hayâ ve vefâ âbidesi Hatice Vâlidemiz, bu meyanda yetişmiş bir anneliğe en güzel bir örnektir.
İlk Anamız Hz Hava Annemizle başlayarak Hz Peygamberimiz annesi Amine hatun dünya hayatımıza yön veren anneleridir.
Dinimiz, anne ve baba hakkı üzerinde önemle durmakla birlikte, anneye özel bir önem atfetmektedir.
Büyük kahramanlık destanı yazan ,dilden dile dolaşan .
Kurutulmuş savaşımızın annesi Nene hatunlar, Kara Fatma, Nezahet onbaşı ,Şerife bacılardır.
Anadolu kadınının mücadelesi yalnızca cephe mücadelesiyle sınırlı kalmamıştır.
Cumhuriyetin İlk seçilen kadın Mebrure Gönenç ile başlayan Cumhuriyetimizin ilk başbakanı Prof Tansu Çiller gibi analarımız olduktan sonra bizim sırtımızı kimseler yere getiremez.!
Türkiye’de Türk Kadınlar Birliği ülkemizde ”Anneler Günü kutlaması talebiyle istekte bulundu. Onay alan istek 1955 yılında ülkemizde ilk anneler günü kutlaması yapıldı.1955 yılında ‘ki ilk kutlama törenine Türk Milletinin Annesi olarak görülen 98 yaşındaki Nene Hatun yılın Annesi ilan edildi. elleri öpülerek hediyeler taktım edildi.
Bu tarihten sonra her mayıs ayının 12,de Anneler günü kutlanmaya başlanmış olup, Anneler gününde En pahalı hediyeden tutunda yol kenarında açan bir papatya ile bile mutlu olan annelerimizin gözlerini doldurmaya yeterde artar bile. Hikaye bu ya zatın biri Rabbim ölürken yanımıza meleğini gönderiyorsun, da doğarken niye bir meleğini de yanımıza göndermiyorsun diye sorar ;Bir ses bir nida doğumunuzda sizin cennetinizi ayaklarının altına koyduğum her biri melek anneleriniz var der.
Anneler Gününde Başta Annem, eşim kızlarım kayınvalidem, bacılarımız ve Şehitlerimizin Anneleri olmak üzere Tüm Anneler Melektir. Ebediyete intikal eden tüm analarımızın mekânı cennet komşusu Peygamber (S.A.S) Efendimiz olsun tüm Annelerin Anne adaylarının Anneler günü kutlu olsun.

12 Mayıs değil tüm hayat boyu sizlere hizmet edebilmek ümidiyle yaşayan annelere selam vefat edenlere rahmet diliyorum.
Yolumuz gaza, sonu şehadet,
Dinimiz ister sıdk ile hizmet,
Anamız vatan, babamız millet,
Vatanı mamur eyle Ya Rabbi!
Milleti mesrur eyle Ya Rabbi!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar