$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,44

REKTÖR COŞKUN VE SİRKECİ’DEN DÜNYADA BİR İLK

REKTÖR COŞKUN VE SİRKECİ’DEN DÜNYADA BİR İLK
 • 11.10.2018
 • 752 kez okundu

Giresun Üniversitesi ile Malta arasında yürütülen ortak proje ile dünyada ilk defa sokak satıcıları hakkında bir konferans yapıldı. Giresun Üniversitesi öğretim Görevlisi Osman Sirkeci tarafından geliştirilen proje, iki ülke arasında kültürel bir köprü oluşmasına neden olurken, Rektör Cevdet Coşkun’un bu projeye sahip çıkması, bilimsel bir çalışmanın da fitilinin ateşlenmesine neden oldu. Bu kapsamda önceki ay yapılan konferansa, Malta’da büyük ilgi vardı.
Bu çalışmanın sonuçlarının kısa süre içinde kamuoyuna duyurulacağı ifade ediliyor
NASIL BAŞLADI?
Giresun Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Malta Devlet Bakanlığı ve Malta Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Dekanlığı işbirliği ile küresel Sokak ekonomisi konulu 3.Demokrasi Konferansı Malta’da başarıyla gerçekleştirildi.
MİKRO GİRİŞİMCİLİK, MAKRO DEMOKRASİ
Etkinlik; Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın destekleri ve ev sahipliğinde Malta Üniversitesi Valletta kampüsünde gerçekleştirildi.
Konferans sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Giresun Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN adına Maliye Bölümü öğretim Üyesi ve Sempozyum Koordinatörü Dr. Osman Sirkeci’nin açılış konuşmasıyla başladı.
Malta Üniversitesi Ekonomi, Yönetim ve Muhasebe Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Frank Bezzina ve Giresun üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Cevdet Coşkun adına KARASAM direktörü Doktor öğretim üyesi Abbas Karaağaçlı’nın konuşmalarının ardından, bir buçuk milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan ve Sokak ekonomisi denince akla ilk gelen Hindistan’ın bin sendika ve derneğini bir buçuk milyon üyesiyle Sokak Satısını ve Sokak Ekonomisini temsil eden Hindistan Ulusal Sokak Satıcıları Birliği (NASVI)Ulusal koordinatörü dünyaca ünlü sosyal girişimci Arbin Singh’in çarpıcı konuşmalarıyla devam etti.
MALTA BAKANI DR. J. CARUANA; EŞSİZ BİR ULUSLARARASİ İŞBİRLİĞİ
Konferansın 1. bölümü Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın konuşmaları ile sona erdi.
Açılışın 1. gününde sempozyum devlet Bakımlarını, dekanları, akademisyenleri, sahada çalışanları, medyayı ve Sokak ekonomisinde yetişen başarılı girişimcileri bir araya getirmiş oldu.
Konferans 2. bölümünde ise Türkiye’nin önde gelen geri dönüşüm yatırımcılarından ÇEVDOSAN yönetim kurulu başkanı Adnan Akbaş’ın çok önemli açıklamaları içeren sokağın acı gerçeğini anlatan, hem de sokaklarda yeni iş olanakları ve fırsatlarını dile getiren konuşması izleyicilerin ilgi odağı oldu.
SOKAKLAR GİRİŞİMCİLER İÇİN FİDANLIKTIR
Konferansın aynı zamanda davetli konuşmacılarından olan Nepal Sokak Satıcıları Sendikası başkanı telekonferans ile konferansa katılım sağlayarak zenginleştirilmiş oldu.
Konferansın lokal ve global konusu başta ev sahibi Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın ilgisini çektiği gibi birçok akademisyenin, araştırmacının ve aynı zamanda medyanın da ilgi odağı oldu.
Tüm konuşmacıların ortak bir dille ifade ettikleri gibi yıllardır göz önünde bulunmasına rağmen kayıt dışı ekonomi olarak adlandırılan, ötelenen Kent Yaşamının ayrılmaz bir parçası olan, hayatı kolaylaştıran Sokak ekonomisinin Nicel ve Nitel boyutlarıyla kavranmasının ilk adımı olarak bu konferans Giresun Üniversitesi Rektörlüğü, başta İİBF ve KARASAM olmak üzere diğer fakültelerimizden ve birimlerimizden akademisyenlerimizin aktif katılımları ve destekleriyle dünya bilim ve akademik girişimcilik tarihinde başarıyla ve büyük bir onurla yerini almış oldu.
GLOBAL SOKAK ÇALIŞANLARI BİRLİĞİ-GLOBAL STREET WORKERSUNİON
Konferans sonunda Küresel Sokak Ekonomisi Bildirgesi Hintçeye de çevrilerek yayınlanmak üzere İngilizce ve Türkçe olarak onaylanarak yayınlandı.
Aynı zamanda sürdürülebilirliğin güzel bir örneği olarak, NASVİ Koor-dinatörü Arbind Singh’in öneresiyle “Global Street WorkersUnion” kuruluşu çalışmaları başlatıldı.
2019’DA KARADENİZ VE AKDENİZ SOKAK EKONOMİSİ KONFERANSLARI
ÇEVDOSAN ve Mersin Üniversitelerinin ve Belediyesinin ev sahipliğinde Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın onurlandıracağı “Akdeniz Sokak Ekonomisi Konferansı” 2019 yılında Mersin’de ve 2. Sokak Ekonomisi olarak Karadeniz Sokak Ekonomisi Konferansının 2019 Ekim’inde Giresun’da düzenlenmesi kararlarıyla ve başarıyla sokak ekonomisi çalışmalarının uluslararası birinci bölümü sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Avatar Hasan ÖZGEN dedi ki:

  GİRESUN’DA MOBİL SATICILAR

  Giresun’umuzun çok güzel yapılarından bir tanesi de mevsimine uygun organik yiyeceklerin sergilenmesidir.Kışın,baharın,yazın sonbaharın geldiğini bu köy ürünlerimize bakarak öğreniriz.Mantar zamanı,fasulye zamanı,pancar zamanı,çilek,armut,kiraz zamanı gibi sıralanırlar adeta. Zamanı gelince her gün el arabalarında,pazarlarda,emeği geçen eli öpülesi köylü vatandaşlarımızın açtığı sergilerde.Hepsi tazedir,mevsimliktir,yeni alınmıştır tarladan,bahçeden,ağaçtan.Kimi yayladan gelmiştir,kimi ait olduğu tanındığı yöreden.Öğlesine temizdirler ki hile katılmamıştır saflıklarına. Sayelerinde Giresun halkı da mevsimine göre beslenerek uzun yaşarlar şehirlerinde.Büyük şehirlerde bu ürünlere ulaşabilmek hem pahalıya,hem Pazar zamanını beklemeye hem de güven duyulmak için hayli çabaya ihtiyaç duyarlar.Bu gözle bakıldığında Giresun şanslı iller arasında görülebilir.
  Ancak soğuk, yağmurlu güneşli günler, açık hava,zabıta ,büyük market önlerinden kovulmaları gibi her türlü zorluğa rağmen elindeki bu güzelim ürünleri ekmek parası için satmaya çalışan, özelliklede bayanlardan oluşan bu mobil satıcılarımızın bulunduğu durumu ele aldığımda ise yürekler acısı manzaranın bizi beklediği gerçeği ile karşılaştım.Şehrimiz Giresun’un Merkez P.T.T binası köşesindeki yolu,Yeniyoldaki Çotanak İlkokulu karşısındaki kaldırımı,Sokak başı pazarını,G CITY kenar kaldırımı,balık pazarı karşısındaki kaldırımı,p.tesi pazarını vb.gibi şehir içinde birçok kaldırım ve köşe başlarında görürüz onları.Ben onlara bu yönüyle mobil satıcılar diyorum.Tek düşünceleri vardır onların.Ellerindeki ürünleri biran önce bitirip köylerine dönmek.Köyündeki tarla,bahçe,hayvan,ev işleri ve ertesi günün hazırlığını yapmak.Biran kendimi onların yerine koyarak empati yapmaya çalıştım.Ellerimle yetiştirdiğim ,yaptığım ürünlerimi aile geçimi,ekmek parası için yağmurda sırılsıklam olduğumu,güneşin altında kendimin rahatsızlandığımı ve ürünlerimin bozulduğunu,karda şehre gelmek,satacak yer bulmak,ürünü ve kendini korumaya çalıştığımı,zabıta ve market önlerinden kovalandığımı düşündükçe son derece rahatsız oldum.Bazen de bakacak kimseleri olmadığından bırakamadıkları çocuklarını da yanına alarak bu problemleri onlarla beraber yaşamanın çok kolay olmadığını görüyorsunuz.Bizler bu taze ve organik ürünleri tüketmeye çalışırken, onların tüm bu zorluklara rağmen bize sunmaya çalıştıkları bu gayretleri, niçin yaptıklarını anlamak hiçte zor olmasa gerek diye düşündüm.
  Mobil satıcılarımızın şehrimize sundukları bu güzelim hizmetleri ve sorunlarını karşılaştırdığımda sorun alanları ile çözüm alanlarını beraber değerlendirerek ele alınmasının daha insanca ,daha medeni ve hoşgörülü olunabileceği kanaatine vardım.Ayrıca çözüm yolları insani ve şekli ele alındığında şehrimizin de görüntüsünün estetik alanda değişebileceği,problemleri en aza indirebileceği daha huzurlu ve sorunsuz bir yaşam alanı yaratma gayretleri ile olabileceğini görüyorum.Başka il ve ilçelerde gördüğümüz mevsim şartlarına uygun semt köy Pazar yerleri,köy satış kooperatifleri gibi kurulu sistemlerle hem üretici yönünden hem de tüketici yönünden hijyenik, kontrollü ve insanca alış-veriş alanlarının yaratılmasının mümkün olabileceğini düşünüyorum.
  Gülün güzellikleri ve kokusu içinde elinize aldığınızda dikenleri varlıklarını acıtarak hissettirirler.Ancak güzel ambalajlanmış bir gül demeti ise size her alanda sevgi ve güzelliklerini sunarken dikenlerini bir daha batırmamak için saklarlar.Asıl olan faydalı olabilecek tüm varlıkların uyum,huzur ,sağlıklı ve mutlu bir şekilde beraberce yaşamalarıdır.Tüm iletişimde esas olan alış-veriş değil veriş- alıştır.Bumerangınızı nasıl atarsanız size o şekilde geri döneceği unutulmamalıdır.Ayni şehirde hep beraber yaşayan insanlar olarak en iyi şeyleri hak ettiğimiz inancıyla sorunsuz paylaşımlar diliyorum.

  Hasan ÖZGEN
  04/10/2018
  GİRESUN

YORUM YAZ