• DOLAR
  6,7709
 • EURO
  7,6604
 • ALTIN
  367,54
 • BIST
  1,1308
Yela’de “Devlete Destek, Şehitlere Rahmet, Teröre Lanet”

Yela’de “Devlete Destek, Şehitlere Rahmet, Teröre Lanet”

Vali Harun Sarıfakıoğulları, 27 Temmuz Cumartesi günü, Piraziz ilçesine bağlı Tepeköy Köyü’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenmekte olan “Yela” festivaline katıldı.
Tepeköy Köyü Kalkındırma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince düzenlenen Festivale, Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın yanı sıra; Ordu Valisi Seddar Yavuz, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Vali Yardımcısı Metin Maytalman, Piraziz Kaymakamı Akın Oruç, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Yakın İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Müftüsü Muhittin Oral, İl Genel Meclisi Üyeleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Piraziz İlçesi Tepeköy Köyü Yela Festival alanında “Devlete Destek, Şehitlere Rahmet, Teröre Lanet” konulu program, Bulancak Merkez Kur’an Kursu Öğreticisi Yusuf Bekteş’in sunumuyla, Mehteran gösterisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Piraziz Merkez Camii İmam Hatibi Emin Aydın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Programda; Tepeköy Köyü Kalkındırma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Onursal Başkanı kanaat önderi Nuri Genç Hoca, Ordu Valisi Seddar Yavuz ve Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları birer konuşma yaptı.
Vali Sarıfakıoğulları, yaptığı konuşmasında; “Bu anlamlı birliktelik birlik ve beraberliğimizi de pekiştirecek. Anadolu’nun İslamlaşması yolunda her karış toprağında şehit kanı ve emek, gayret olan bu topraklar üzerinde bizde ay yıldızlı bayrağımızı daha ileri noktalara taşımak için çok gayret sarf edeceğiz, çok çalışacağız. Bu vesileyle burada özgür bir biçimde bir arada bulunmamıza vesile olan son iki yıl içinde teröre göz açtırmayan hem Jandarma Özel Harekât personellerimize, hem de Polis Özel Harekât personellerimize, güvenlik güçlerimize minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum. Eğer bugün bölgemizde terör bitti ise biz bunun güvenlik güçlerimizin canla başla çalışmasına gayretine borçluyuz. Onun için bölge komutanından erine, polis memurlarımızdan il emniyet müdürümüze, gönüllü koruyucularımıza varıncaya kadar hepsine teşekkür ediyorum. Allah’ın izniyle terörü yok ettik, bu coğrafyayı onlara dar ettik. Tepeköy’de Ramazan ayında iftar programında bir araya gelmiştik. Ben özellikle çocuklarımızın, gençlerimizin manevi duygularla yetişmesine, büyümesine vesile olan çok değerli Nuri Genç hocama teşekkür etmek istiyorum çünkü Vatan, Millet, Bayrak, Kur’an sevgisiyle büyüyen evlatlarımız ülkemizi ve ümmetimizi bugün bulunduğumuz noktanın ilerisine taşıyacaklar. Yine hasat dönemi öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı taban fiyatının bütün çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı minnet duygularımı ifade ediyorum. Fındık fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 70 fiyat artmış durumda. Çiftçimizin eline kilogram başına desteklemeyle beraber yaklaşık 20 TL’yi geçmiş olacak. Bu nedenle emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın bakanlarımıza ve bölge milletvekillerimize teşekkür etmek istiyorum. İnşallah günümüz hayırlı ve bereketli olur. Hasat dönemimiz bol, bereketli, kazançlı, kazasız, belasız olur. Bu duygularla hepinize tekrar saygılarımı sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Ordu Valisi Seddar Yavuz da; “Bugün çok anlamlı bir konuyla bir aradayız. Vatanımıza sahip çıkıyoruz ve birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyoruz. 150 yıldır İslam dünyasında akan kan ve gözyaşının devam ettiğini üzüntüyle görüyoruz. Maalesef savaşların vekalet savaşlarına dönüştüğü, terör örgütlerinin kullanıldığı, kahpece ve sinsice Müslümanların katledildiği bir süreci yaşıyoruz. Yakın tarihimiz içerisinde de 12 milyon Müslümanın katledildiğine de şehadet ettik. Halen ülkemizde çeşitli terör örgütleri eliyle, vatanımıza, milletimize ve bayrağımıza kast ediliyor. Bugünkü buluşmamızın en önemli özelliği de birliğimize beraberliğimize vatanımıza sahip çıkıyoruz. Biz dün büyük bir millettik, bugün de büyük bir milletiz ve yarın da büyük bir millet olacağız. Dolayısıyla ulusal menfaatimizden, birliğimizden beraberliğimizden, kardeşliğimizden ve en önemlisi de medeniyet iddiamızdan asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Biz bin yıldır ‘İlahi Kelimatullah’ peşinde koşan bir milletin asil evlatlarıyız. Dün yolumuz belli, bugün yolumuz belli, yarın nereye gideceği de belli olan bir milletiz. Böylesine kanaat önderlerimiz, toplumu aydınlatan hocalarımız, din adamlarımız, birlik ve beraberliği pekiştiren kardeşlerimiz olduğu sürece Ay Yıldızlı Bayrağımız göklerden asla inmeyecek, minarelerden de ezanlarımız asla dinmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta hocamız olmak üzere çok değerli kardeşim Giresun Valimize ve tüm konuklara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Tepeköy Köyü Kalkındırma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Onursal Başkanı kanaat Önderi Nuri Genç Hoca’da düzenlenen etkinliğin bulunduğu köyün ve alanın tarihsel geçmişini ve yaptıkları çalışmaların amacını anlattı.
Piraziz İlçesi Tepeköy Köyü, köy halkı tarafından “Tepeköy Köyü Kalkındırma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” ne bağışlanan yaklaşık 29 dönüm arazi üzerinde 5 yıl geleneksel olarak “Yela Güreş Sporları Kültür ve Turizm Festivali” adıyla yağlı güreş müsabakaları düzenlenmiş, 2016 yılında ülkemizin teröre verdiği şehitler nedeniyle güreş müsabakalarının yerine son 3 yıldır “Devlete Destek, Şehitlere Rahmet, Teröre Lanet” temasıyla Kur’an-ı Kerim tilaveti ağırlıklı bir etkinlik haline dönüştürülürken, aynı alanda, yedi yıldır da Ramazan ayı boyunca geleneksel olarak iftar yemeği verildiği belirtildi.
Protokol konuşmalarının ardından; Bulancak Merkez Yatılı Kur’an Kursu öğreticisi Ahmet Ergüner ve Giresun Merkez Çıtlakkale Sait Mehmet Paşa Camii İmam Hatibi Yunus Emre Kelleci’nin Kur’an Tilaveti, Ordu Bölge Yatılı Kur’an Kursu Öğreticisi Hüseyin Dikici’nin söylediği ilahiler, Bulancak Merkez Camii İmam Hatibi Aydın Kılıç ve aslen Bulancaklı olan, 2002 Türkiye Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması birincisi İstanbul Aliye İzzet Begoviç Camii İmam Hatibi İbrahim Deniz’in Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra program Giresun İl Müftüsü Muhittin Oral’ın duası ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar