$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,37

SURİYE SURİYE’YE KARŞI       

Ali Zafer TOPŞİR
Ali Zafer TOPŞİR
  • 07.02.2016
  • 443 kez okundu

Rusya Savunma Bakanlığı, Türk ordusunun Suriye’ye askeri harekat başlatmak için hazırlık içerisinde olduğunu iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü ,”Elimizde Türkiye’nin Suriye’ye saldırmak için ciddi hazırlıklar yaptığını gösteren kanıtlarımız var. Sınır bölgesindeki yol güzergâhlarında olan değişiklikler bunun açık işaretlerinden biri” demiştir.

Türkiye bu konuda ne düşünüyor, onu karar vericiler bilir. Ancak “kramer kramere karşı” diye eski bir filimde gördüğümüz gibi Türkiye’ deki  Suriyeliler, Suriye’ ye karşı mücadele verip yeni Suriye’ yi mutlaka kurmalılar.

Bir ülke düşünün; toprakları Dünya’ nın en güçlüleri tarafından kurt misali parçalanmak üzere, insanları aç, sefil, çoluk çocuk, yollara dökülmüşler. Hepsi evsiz barksız, haneleri virane olmuş, ülkeleri yakılıp yıkılmış. Bu insanların 3 milyonuna ülkemiz kucak açmış olup eğer Halep’te Rus, İran ve rejim güçleri tarafından işgal edilirse ülkemize 1.5 milyon daha nüfus akını olur ki ülkemizde ki Suriyelilerin nüfusu 5 milyona yaklaşır. Bu da yeni bir Suriye demektir. Bizim ülkemize düşen de bu nüfusu eğiterek kendilerini ülkelerinden atanlara karşı savaşmalarını sağlamak olabilir. Ayrıca sınırımızda oluşturulmak istenen PYD denilen PKK destekçilerinin önü de kesilmiş olur.

Gerek ABD gerekse AB Devletleri hiçbir konuda ülkemizin yanında görülmemektedir. Ülkemizi Suriye’ nin üzerine iter gibi görünen ABD’ nin bu konuda ne düşündüğünü, ne yapmak istediğini anlamak çok güç. Bize göre ABD Suriye’ yi Rusya ve İran hegemonyasına terk edip kendisi de Irak’ ta hegemonik bir yapı oluşturmak istemektedir. AB Devletleri ise gerek Afganistan, gerek Irak gerekse Suriye’ den gelen ve gelecek olan göçmenler kendi ülkelerine hiç gelmesin isteyip, Türkiye’nin “ Göçmen toplanma bölgesi” olmasını istiyorlar. Bu oluşum olurken de kendileri hiçbir sorumluluk üstlenmek istemiyorlar.

Tüm bunlar bize ülkemizdeki Suriyeliler’ den yeni bir Suriye oluşturmayı ve bu yeni Suriye’nin de kurucularının yerinden yurdundan edilen 5 milyon civarındaki Suriyelilerin olabileceğini göstermektedir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ