$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,37

LÖSEMİ

Ali Zafer TOPŞİR
Ali Zafer TOPŞİR
  • 28.02.2016
  • 466 kez okundu

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir.

1) Şişen lenf bezleri. Lösemi nedeniyle boyun ve koltuk altında bulunan lenf bezleri şişebilir. Bu şişlikler genelliklere ağrıya neden olmaz.

2) Ateş ve gece terlemeleri.

3) Halsizlik ve güçsüzlük.

4) Kolay yaralanma, kolay morarma ve kanama. Bu belirtilere diş eti kanaması, ciltte morluklar ve küçük kırmızı noktalar eşlik edebilir. Burun kanaması görülebilir, adet dönemleri arasında kanama yaşanabilir veya yoğun adet kanaması yaşanabilir.

5) Karın bölgesinde rahatsızlık hissi ve şişlik. Bu dalağın veya karaciğerin şişmesinden kaynaklanabilir.

6) Nedeniz kilo kaybı.

7) İştahsızlık.

8) Kemik ve/veya eklemlerde ağrılar.

9) Anemiye bağlı olarak görülen soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi.

Çocuğunuzu iyileşmeyen grip, geçmeyen ateş ve kilo kaybı nedeniyle doktora götürüyorsunuz, bir haftalık kan incelenmesinden sonra doktorlar sizi çağırıyor ve sıkılarak, maalesef çocuğunuz kan kanseri diyor. O anda dünya başınıza yıkılıyor. Ne yapacağınızı nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz.

ilik nakli için ilik aranıyor, yüzde yüz ilik tutmasa olmaz deniyor ama toplanan hocalar yüzde doksanı uygulamaya koyuyorlar. hasta iyileşiyor ama zaman sonra lösemi tekrarlıyor.

Kemoterapi ve bitkisel ilaçlar hastayı tekrar iyileştiriyor ancak hastalık yine tekrarlıyor.

Çaresiz kalan tıp, iliği yüzde doksanı tutan değil yüzde seksen-yetmiş-atmış hatta elliye kadar tutanları denemeye değer buluyor. işte günümüzde bir sağlık başarıları bu şekilde gelebiliyor.

İnsan sağlının başarısı için koşan tüm doktorlarımıza sonsuz şükranlarımı arz ederim.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ