• DOLAR
  7,7058
 • EURO
  9,0731
 • ALTIN
  467,24
 • BIST
  1,1723
KARAN’DAN TEKELCİLİK SUÇLAMASI

KARAN’DAN TEKELCİLİK SUÇLAMASI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, devlet adına müda-hil alım yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’ni fındıkta tekel oluşturmakla suçlayan Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç’in cehalet içerisinde olduğunu söyledi.
Ordu’da katıldığı bir televizyon programında TMO’yu tekelcilikle suçlayan Sevinç’e tepki gösteren Karan, bu cesareti nerden alıyor diye sordu. Karan, Sevinç’e TMO’-nun Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı tarımsal alanda üreticilerin menfaatini koru-mak ve müdahil alım görevi yürü-ten bir kurum olduğunu hatırlata-rak, “devletin kurumunu tekelcilikle suçlamak tam manasıyla bir ceha-lettir. Türk fındığı üzerinde tekel oluşturmak ve üreticinin emeğini ucuza kapatmak isteyenleri herkes çok iyi bilmekte. Üreticinin gözü-nün içine baka baka hiç utanma-dan, sıkılmadan devletin kurumunu tekelci olmakla suçlayacaksın. Türk fındığı üzerinde tekel oluşturmaya çalışan firmayı ise fındıkta en büyük alıcı diye öve öve göklere çıkaracaksın. Takke düşmüş kel görünmüştür. İşte gerçek yüzünüz ve üreticiye bakış acınız. Artık devleti suçlayarak kurumlarına dil uzatmaya başladınız” dedi.
Karan yaptığı açıklamada, 2009 yılında AK Parti Hükümeti tarafından yürürlüğe konulan fındıkta yeni strateji çerçevesinde dikim alanlarının sınırlandırılması ve ruhsatsız alanların sökülmesine evet diyenlerin şimdi ormanlık alanlara fındık dikimi yapılsın dediğini de hatırlatarak, ormanlık alanlara dikim yapılmasının altında yatan asıl amacı sordu. Ormanlık alanlar tekelcilere peşkeş mi çekilmek isteniyor diye soran Karan, fındık üretiminde istikrar sağlanmak istenilirken, üretimin tekelci zihniyetlere bırakılmamasını istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar