$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,37

İSLAM TOPLUMLARI YANGIN YERİNE DÖNÜYOR

Ali Zafer TOPŞİR
Ali Zafer TOPŞİR
  • 03.01.2016
  • 377 kez okundu

Emperyalistler bunca uğraş sonucunda Müslüman toplumların kendi aralarında savaş cepheleri oluşturma yolunda epey yol almış gibi görünüyor.

Önce Saddam’ın olmayan kimyasal silahları bahane edilerek param parça edilen bir Irak halkı ve uzun yıllar sürecek Irak petrolünü ele geçirme harekatı başarıya ulaşmış gibi.

Afganistan’ı, önce emperyalist Ruslar işgal etti sonra Taliban derken tüm ülke ABD kontrolüne geçmiş durumda. Afganistan; doğal kaynaklar açısından yoksun bir ülke değil, bir kere dünyanın en büyük bakır madenlerinden birine sahip. Ayrıca halen dinamitle çıkartılan ve çok büyük rezervlere sahip, değerli taşları var. Salang geçidini geçtiniz mi atalarımızın yurdu tamamen ekilir dikilir ovalar. Bu ovaların eksiği ,var olan sulara baraj ve sulama tesisleri yapmak. Bu bölgede büyük çapta doğal gaz ve petrol rezervleri tespit edilmiş durumda. Ancak ülkede koordineli bir yönetim anlayışı oturtulmuş değil. Bu yüzden ülke ve halk perişan halde.

Libya, daha uzun süre kendine gelemez ve uzun yıllar kendi aralarında çatışma devam eder. Ayrıca  en az ikiye bölüneceği de ortada gibi görünüyor.

Türkiye cumhuriyetler ise unutulmuş gibi. Türkçeyi kendi konuşma dili olarak kabullenmeye  hazır gibi görünen Kazakistan’dan Çine kadar uzanan kardeşlerimizle ilişkilerimiz nasıl, ticaretimiz artıyor mu azalıyor mu pek konuşulmuyor, en azından fazla gündemimizi oluşturmuyor. Azerbaycan bile hangi olayda ne tepkiler verecek öngörülebilir değil.

Suriye’yi diktatörden kurtulması için ayağa kaldıran Arap baharının yerinde artık yeller esiyor. Şimdilerde de“ batan geminin malları “gibi dünya emperyalistleri Suriye’den ne koparabiliriz derdinde. Suriye işgaliyle emperyalistler İslam toplumlarını şii-sünni eksenin de bölüp içsel çatışmayı hızlandırmaya çalışıyorlar. Kaldı ki Vahhabi anlayışına sahip Suudi Arabistan Sünni yapının liderliğine oynuyor pozisyonunda. Onların Medine de Osmanlı askerlerine neler yaptıklarını  Medinede şehit düşmüş dedelerimin kardeşi Hasan amcamız ve oraları İngilizlere teslim etmeyen büyük komutan Fahrettin Paşa çok iyi bilmektedirler.

Şu bir gerçektir ki politik yapılar ekonomik yapılara göre şekil alır. Eğer öyle olmasaydı komünizm yıkılıp dağılmazdı, bir buçuk milyarlık komünist Çin kapitalizmin ucuz emek cenneti olmazdı, Komünizmin kalesi Rusya da tekelci kapitalist cenneti olmazdı.

Türk –İslam bölgesinde de ekonomik yapılar değişmiştir. Değişmeyen, ekonomik yapılara paralel olarak oluşamayan politik yapılardır. Bunun ana nedeni de kahtı rical olsa gerek. Eğer Müslümanlar, sahip oldukları petrol ve doğalgaz başta olmak üzere tüm doğal kaynaklarını değerlendirip ekonomik yapılara göre politik yapılarını da geçmişten gelen tecrübelerle yapılandırmayı becerebilselerdi dünyada çok güzel bir şekilde İslam kardeşlik ve barış gücü oluşabilir , mazlum insanlara da  ışık olurdu.Ama olmadı olamadı.

Yeni yıla girerken çok güzel şeyler yazmak isterdim. Umut dolu satırlar elbette hepimizi mutlu ederdi. Ancak bu çetrefilli durum hiçte iç açıcı değil, küresel aktörler küresel savaşı İslam topraklarına yıkmış durumdalar, ölende, öldürende Müslüman olduğu sürece İslam toplumları olarak hepimiz ebediyen perişan oluruz. Mezhep savaşlarından çok çekmiş batı, insafsızca bu savaşları İslam toplumlarında canlandırmaya çalışmaktadırlar.  Onlar silah vermezse teröristler nereden silah bulacaklar. Hep birlikte, birlik olup öncelikle emperyalistleri bölgemizden dışarı atabilmeliyiz. Müslüman toplumların yapacağı en büyük ve en iyi iş, yangın yerine dönmüş ülkelerdeki yangınları, bir itfaiyeci inancıyla acilen söndürmeye koşmaktır. Aksi durum, korkarım 2016 yılı dâhil daha uzun süre, Müslüman toplumların huzurlu bir ortamda hayat sürmelerine engel olacaktır ve bu toplumlar oldukça tehlikeli ateş içerisine düşeceklerdir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ