$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,27 / Satış: 6,30

GİRESUN BELEDİYE BAŞKANLIK SEÇİMİ ANALİZİ

Fethi KARAKAYA
Fethi KARAKAYA
  • 19.04.2019
  • 7.400 kez okundu

Hiçbir seçimin sandık açılmadan garantisi yokmuş. Giresun ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi. Bütün anketlere göre Giresun’da Kerim Aksu, İstanbul Büyükşehir’de Ak Parti Adayı Binali Yıldırım garanti görünüyordu.
Sandık açılmadan siyasette hiçbir şey belli olmuyor.Tabii ki bizi ilgilendiren Giresun’un seçimiydi.Kerim Aksu işi çok garanti görmüş sadece kendi çabasıyla nasıl olsa seçimi alırım deyip CHP Örgütüne bile gerek görmediği için Giresun’a gelen Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu salon mitingine çıkartıp Giresun Atatürk Meydan’ında konuşturmaması kendisinden emin olmasının göstergesiydi. 30 Mart 2014 yani dört sene önceki seçimde 28.165 oyla belediye başkanlığını kazanmış AKP 23.568 oyla ikinci parti olmuş 6.439 oyla da MHP üçüncü parti olmuştur. 2014 seçimlerinde 4.597 oy farkla kazanmasının verdiği özgüven sonucu seçimleri kaybetmesinde biraz olsun etkisi oldu. Tabii ki Giresun’daki Cumhuriyet Halk Partisi örgütünü de dinlemeyip bununda kazanmamasında etkili oldu.
Seçimlerde Giresun seçmen sayısı 77.173 olmasına rağmen oy kullanan sayısı 63.965 yani 13.108 kişi hiç sandığa gelmemesi gerçekten Giresun’un için çok manidardı. Bu tepki kime idi? Onu da Kerim Başkan düşünmesi lazım. Tabii ki siz okurlarımında bu tepkinin kime olduğunu anlamışlardır. Tabii ki AKP’ye değil. AKP seçmeni saat 08.00’de sandığın başındaydı. Bunu da AKP seçmeninin seçimi kazanmaya olan güveninin göstergesi değil mi?
Şimdi Kerim Aksu vicdan muhasebesi yapıyor mudur,nerde hata yaptım diyor mudur? Geçerli oyların sayısı 63.965 bunun 2.599 geçersiz olduğuna göre bu geçersiz oyların içinden en az 400’ün üstündeki oylarda her partinin üzerine mühür vurulmuştur. Bu da bir Giresun seçmeninin bir tepkisidir. Saadet Partisi’nin aldığı 1338 oya ne demeli? Niçin Saadet Partisi ile İttifak’a gidilmedi. Tabii ki bu soruyu Kerim Aksu’ya sormak gerekir. Bu da seçimi kaybetmesinde ayrı etken.
Gelelim İl Genel Meclis seçimine. İl Genel Meclis seçiminde toplam oy 97.205. Kullanılan oy 81.758.Sandığa gelmemiş kişi sayısı 15.547. Kullanılan oyların 2751’i geçersiz oydur.Oy dağılımı ise CHP 28.201 oy almış.AKP 34.021 burda da fark 5.820 olmuş deek ki Giresun seçmeni Kerim Aksu’nun hem Belediye Meclisini hem de İl Genel Meclis listesini beğenmemiş. Bu da ayrı bir etken. İl genel meclisinde MHP 10.188 oy almış İYİ Parti’De 4.265 oy almış. Bu ise İYİ Parti’nin CHP’ye katkısı beklenen kadar iyi olmamıştır bu da bir etkidir. Ama bir gerçek var ki MHP AKP’yi nasıl Belediye Başkanı yaptığının sayısal rakamlarla ortadadır.İşte Kerim Aksu’nun seçimi kaybetmesindeki sebep ortadadır. Takdiri Giresun halkı vermiştir. Giresun halkının teveccühüdür saygı duymak gerekir.
Şimdi gelelim seçimi kazanan AYTEKİN ŞENLİKOĞLU’nun ne yapmış,nasıl mücadele vermiş onun analizini yapalım.
Her şeyden önce kendisine çok güvenmiş ve ben bu seçim alacağım diye inanmış. AKP’nin güçlü adayları arasından son gün müracaat ederek adaylık sıralamasına adını yazdırmıştır. O kadar güçlü adayların arasından sıyrılabilmek takdire yakışır bir başarıdır. Asıl özgüven burda başlıyor. Bu görevi alırken demek ki AKP GENEL BAŞKANI SAYIN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A ve AKP genel merkezine kendini çok sevdirmiş ki sıralamada birinci çıkmıştır.Siyasi ahlak gereği iki dönem ilk başkanlığı yapmış olması bu görevi almasını da hak etmiştir. Bu görevi aldığından beri seçim bitimine kadar gece ve gündüz inanılmaz bir mücadele vermiştir çok da kolay değil o kadar aday arasından birinci olup parti içi muhalefete nazaran kendisi daima dik durmuştur. Bu aday adayları kendisini istemese bile kimse inanmıyordu kazanacağına ama o partinin tabanına güvenerek gecesini gündüzüne kattı. Elinden gelen bütün gayretleri gösterdi. Tabii ki arkasında en büyük destekçisi Sayın Cumhurbaşkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ın kendisini Giresun’a gelerek koşulsuz desteklemesi ona seçimi kazanmasında en büyük etkenlerden bir tanesidir. İkinci en büyük etken ise MHP’nin adayını Ankara’da yaptığı inanılmaz mücadele ile seçime sokturmaması ve kendi yanına almasıdır.
2014 Belediye seçimlerinde MHP’nin 6.439 oyunun tamamının kendi lehine yazdırması işte Başkanlığın kazanmasındaki bir gerçektir. 31 Mart sandık sonuçları oy sayısı AKP 30.383, CHP 30.073 oy almıştır. 310 oy farkla Giresun Belediye Başkanı olmuştur.
İşte Başkanlığı kazanma azmi bir siyasi tecrübesidir. Kendi içinde inanmayanlara bile bu siyasi başarıyı göstermiştir. İşte bu azim her mahalleye en az 4 kere gidip Kerim Aksu’nun yapamadığını ve Giresun halkına sunduğu inanılmaz projeleri insanlara anlatarak bütün siyasi anketleri alt üst etmiştir. Hem de AKP seçmenin 4.000 üzerinde köylere muhtarlık seçimine gitmesine nazaran hak ettiği başkanlığı kazanmıştır. 2014 seçimlerinde AKP oyunu 23.568’den alarak bu verdiği inanılmaz mücadele ile 30.383 oya çıkarması başkanlığı ne kadar istediğinin bir göstergesi değil mi?
Sonuç Kerim Aksu seçimi çok garanti görüp 310 oyla inanılmaz bir şekilde seçimi kaybetmiştir. Aytekin Şenlikoğlu bütün siyasal manevreları yapıp çok istediği başkanlığı almıştır.
Giresun halkı adına kendisine başarılar diliyoruz. Söz verdiği projeleri iktidarın da gücünü alarak en kısa zamanda işe koyulmasını temenni ediyoruz.
Artık siyaset yarışı bitmiştir şimdi Giresun’a hizmet zamanıdır. Kim Giresun’a siyasi parti ayırmaksızın bir çivi çakarsa Giresun halkı onun elbette ödülünü verecektir. Yapamayana da gelecek seçimlerde notunu da vermesini bilecek güçtedir.Şimdi herkes elini vicdanına koysun Giresun şehrinin sorunlarını çözsün.
BAŞKA GİRESUN YOK….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ