$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Aydındere Halkı Eşitlik İstiyor

Aydındere Halkı Eşitlik İstiyor
  • 26.08.2016
  • 312 kez okundu

“Giresun Çoruh EDAŞ’ın, Şirketimiz Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane ve Giresun illerinin elektrik dağıtım yatırımlarını yapmaktadır. Mevzuatlar çerçevesinde gerekli şartları sağlayan tüm vatandaşlarımızın bağlantı talepleri alınmakta ve yatırım planlarına ilave edilmektedir. Şirketimize yapılan elektrik bağlantı talepleri, yürürlükte olan mevzuat kapsamında değerlendirilmektedir. 14.03.2014 tarih ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’na dayanılarak hazırlanan Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliğinin Bağlantı Başvurusu başlıklı 10.maddesinde yer verilmiştir. Medyada haber konusu yapılan yerler için yukarıda belirtilen belgelerle birlikte şirketimize bugüne dek bağlantı başvurusu yapılmamıştır.”açıklamalarına Aydınderelilerden tepki geldi.

Haber: Kahraman Memiş

 

Aydındere halkının yaylalarında yaşanan elektrik sıkıntısı ile ilgili ulusal gündeme çıkan haberleri ses getirmişti.

Elektrik olmadığı için darbeyi bile 10 gün sonra öğrenen Aydındere halkı, imza toplayarak elektrik yol ve diğer sorunlarla ilgili seslerini duyurmaya çalışmışlardı. Ulusal gündeme çıkmayı başaran Aydındere, çözüm beklerken Giresun elektrik dağıtım şirketinin açıklaması hayal kırıklığı yarattı. Dağıtım şirketinin elektrik bağlanması için Yapı Kullanım Ruhsatının bulunması gerektiğine vurgu yapmasına tepki gösteren vatandaşlar, Değil yayla şehirlerde bile Yapı Kullanım Ruhsatı olmayan bir sürü binalar var. Yapı Kullanım Ruhsatı olmayan diğer illerin yaylalarına elektrik bağlanırken neden buraya bağlanmıyor?” Diye soran Aydındere halkı, “ÇORUH EDAŞ’ dan kamuoyuna açıklama bizleri tatmin etmemiştir.

Diğer Elektrik şebekesi çekilen yaylalarda o kanunlar yok muydu? Burada Anayasamızın fırsat eşitliği ilkelerine uyulmadığı sonucu çıkıyor. Kanunlar herkes için geçerlidir. Karadeniz yaylalarının elektrik bağlantıları yapılırken de aynı kanun ve mevzuatlar vardı. İnsanları bu çağda karanlığa mahkum etmek ve bunu mevzuatlara bağlamak ne kadar doğrudur? Senelerdir elektirk mücadelemiz devam ediyor. Vergi veren, vatanını seven, geçimini hayvancılıktan kıt kanaat elde eden bu vatandaşlarımıza mevzuat ve kanun öne sürülürken aynı konumda ki yüzlerce yayla ve obaya elektrik veriliyor. Bu millet geçim derdine düşmüş. Yaylada bir derme çatma çadırı barakası var. Ona da mevzuat ve kanunla hizmet yapılacaksa diyecek bir şey yok. Biz siyasilerimizden bu konuda destek bekliyoruz”diyerek çağrıda bulundular..

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. bahtiyar elevli dedi ki:

    Türkiye’yi yönetenler sizlere sesleniyorum. Lütfen özellikle Giresun için uygulanan bu çiftte standartı kaldırın. Neden mi? Rize, Trabzon, Gümüşhane ve ordu oraların elektrik bağlanan yaylalarına bakın yapı kullanma ruhsatı kaç evin var? Hiçbirinin yok fakat her evin elektriği bağlı bir örnekte Tirebolu yaşmaklı ağaç başı yaylasında var etrafındaki Gümüşhane’ye bağlı tüm obalarda elekktrikvar fakat ağaç başına vermiyorlar neden mi?Türkiye’de yapılan kanunlar görüntüye göre sadece Giresunlu’ya işliyor buda Giresun siyasetçilerinin aciziyetidir. Sen elektriği bağladın diye seni idam mı edecekler? Versene insanlara elektriği neden eziyet ediyorsun. Bu ilin tek suçu Kurtuluş Savaşına iki gönüllü alayla katılmak mı? Eğer Giresun’a vermiyorsan varsa yetkin diğer illerin elektriğini de iptal etsene edemezsin ama iki çözümü var Giresun’u ilçeye çevirip Ordu ve ya Trabzon’a bağlayın inanın iki günde elektriği bağlarlar. Sayın Giresun millet vekilleri bu sözüm size saygılarımla..

YORUM YAZ