$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

MİKRON GİRİŞİMCİLER

Osman SİRKECİ
Osman SİRKECİ
  • 14.07.2016
  • 2.629 kez okundu

Sadece sömürü endeksli ve soyut sayısal yaklaşımlarla yüksek veya çok düşük karlı yığınsal tüketim mallarını veya hizmetlerini en geniş tüketici kitlesine ulaştırmak ve karşılığında boğaz tokluğuna çalışarak “rabbine şükreden” uysal ve zahmetkeş yarım milyarlık köle kitlesi=MİKRON GİRİŞİMCİLERin sesini ve nefesini de bilim dünyasına taşınması düşünülmelidir.

Yazın ve araştırmalar evreninde genel olarak bir KOBİ veya MİKOBİ kavramı ve lafzı dolanıyor. Ama nerdeyse KOBİ deyince SABANCI, Koç Holding vb. geliyor hemen ilk akla. Çoğunluk garajda başlayan Microsoft’a açıyor kapıyı… ya bizim çiğdem-çekirdekçiyi, büyümek istemeyen Bulancaklı dondurmacıyı, Çakmakçıyı, simit sarayına girmeyen gevrekçiyi yazacak bir araştırmacı bulunmayacak mı? Bu “SOKAK SATICILARI incelemeye değer görülmeyecek mi?

Tahminen bunlar yeryüzünde en kötümser rakamla yarım MİLYAR veyahut sokakların ve bu kümeye yakın olanların tahminleri ile BİR MİLYARLIK bir DEV küme, ÇERÇİLER, İŞPORATCILAR, PAZARCILAR, GEVREKÇİLER, AYAKKABI BOYACILARI, BOHÇACILAR, KÖYLÜ KADINLAR, OTÇULAR, BALONCULAR, KETEN HELVACILAR, PİLAVCILAR, RIHTIM ÇAYCILARI vd. İspanya’dan, Romanya’ya, Ukrayna’dan Kırgızistan’a, Hindistan’dan Brezilya’ya araştırmaya başlandı.

Bu milyarlık MİKRON DEVİ “SADECE KAYITDIŞI-shadoweconomy-KAÇIRILAN VERGİ” cümlelerinin ve satır aralarının esiri olmaktan kurtarılarak kendi özgün gerçekliğinin platformunda incelenmesinin sağlanmasına katkı sunmaktır. Ve sesini soluğunu ölçülebilir ekonomik büyüklüklerini örneğin (1.000.000.000 MİKRON İŞLETME GÜNLÜK 100TL veya 50$) tahminen günlük 100 MİLYAR TL veya 50 Milyar USD cirolarının makroekonomi boyutuna taşınmasını sağlamaktır. Bu rakam MİGROS’ların, BİM’lerin cirolarından daha fazladır. Ancak bunların milyonlarca sayfa reklamları var iken ve haklarında çok sayıda çalışma yapılmışken, MİKRONların ise bir zerre bahisleri ve ADI dahi yoktur…

Giresun Gündem ile hem bölgeye hem de çalışmalarımızın ve araştırmalarımıza katılan gönüllülerimizin verileri elimize ulaştıkça diğer okurlarımız ile konuyu ve bildiklerimiz paylaşacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ