$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

ORMAN İÇİNDE KALAN MERALARDAN KÖYLÜ YARARLANABİLİR Mİ?

Ali OKUSAL
Ali OKUSAL
  • 01.03.2016
  • 2.466 kez okundu

Orman kanununda devlet ormanlarında mera, yayla ve kışlakların bulunabileceği kabul edilmiştir.

Bu nedenle, orman idaresinin izni ve denetimi altında alınacak tedbirlere uymak koşulu ile, orman sınırları içinde kalan yayla ve meralardan köylüler yararlanabilir.Çünkü mera kanununa göre meralar ve yaylalar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır, bundan dolayı devlet buraları denetim yetkisine sahiptir.

Bana göre; orman içinde kalmayan mera ve yaylaları hangi köy kullanıyorsa, hangi köy adına tahsis edilmişse, mülkiyetin de o köye verilmesi hususu tartışılmalıdır.

Çünkü köylüler bu yerleri mülkiyet sahibi olma duygusu ile gayet iyi korurlar.Orman içinde kalan yayla ve meraların devlet tarafından denetlenmesi normaldir, çünkü bu yerlerin mülkiyeti devlete yani toplumun tümüne aittir. Orman sınırları içinde kalan mera ve yaylalar orman idaresinin denetimi altında olmakla birlikte bu yerleri kullanan köylülerin buralara yapılacak tecavüzlere karşı şikâyet hakları vardır, şikâyetler ilçelere bağlı köylerde kaymakamlık, merkez ilçeye bağlı köylerde valilik makamına yapılır.

Umumun yararına olan mera ve yaylalara yapılan tecavüzlerde, şikâyet süresi aranmaz her zaman şikâyette bulunmak mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ