$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

PROFESÖR DOKTOR AZİZ SANCAR

Ali Zafer TOPŞİR
Ali Zafer TOPŞİR
  • 20.12.2015
  • 211 kez okundu

Nobel ödülü, Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacı taşıyan prestijli bir ödüldür. İlk Nobel ödülü 1901 yılında verilmeye başlanmış olup devam etmektedir.Bu güne kadar 800 den fazla Nobel ödülü alanların 43 tanesi kadındır.Müslüman ülkelerden Nobel ödülü alanlar ne yazık ki çok azdır.Bilim dalında 1926 da Pakistanlı Bilim adamı Abdüsselam ve mısırlı Bilim adamı Ahmet Zewail almıştır.2015 yılında kanserle ilgili çalışmaları nedeniyle Türk bilim adamı Sayın Aziz Sancar ülkemizi ve Müslüman bilim çevrelerini bu ödülü alarak onurlandırmıştır. Kısaca Nobel Bilim ödülünü Müslüman ülkelerden sadece 3 kişi almıştır.

Profesör Aziz Sancar bizden birkaç jenarasyon önde Anadolu’dan üniversiteye gitmiş çok çalışkan   öğrencilerden birisi. Kendi öğrencilik yıllarımı da gözümün önüne getirerek çamurlu yollardan, 80 kişilik sınıflardan ve öğretmen sayısının yetersiz olduğu günlerden  dünya çapında böyle bir bilim adamının doğması körelen umutlarımın yeniden umuda dönüşmesine yetti de arttı bile. Düşünsenize çok çocuklu bir aile ve küçük bir Anadolu kasabası Mardin’in Savur ilçesi oradan yetişmiş değerli bir bilim adamı dünya bilim ödülü  onur kürsüsünde. Üzerine gidiyor gazeteciler, Müslümanlığını ve Türklüğünü bırakıp basit ırkçı sorular sormaya çalışıyorlar.Değerli bilim adamımız Türk olduğunu, küçük bir ilçeden tırnaklarıyla kazıyarak bu kürsüye geldiğini dünyaya tüm alçak gönüllülüğü ile haykırıyor. Kendileri ile söyleşi yapan gençlere ”Benim iyi bildiğim şey araştırma yapmak, o bakımdan araştırma yapmaya çocukları teşvik edin, temel araştırma yapsınlar” diyor.

Kuzey Carolina Üniversitesine küçük bir kasabadan öğretim üyesi olarak gidip dünya çapında 400 den fazla bilimsel makale ve 33 bilimsel kitap yayınlayan Sayın Sancar ülkesini ve Türk milletini dünyaya tanıtmaktan mutlumu mutlu.

Sayın Cumhurbaşkanımız değerli bilim adamını ülkemize davet ederek onurlandırmışlardır. Değerli bilim adamı” ona çok teşekkür ettim iyi ki beni davet etti,çünkü burada,buraya gelip bu coşkuyu görmek beni çok mutlu etti” demiştir. Alçak gönüllülüğü elden hiç bırakmadan” Halkın bu kadar ilgisi bana gerçekten dokunuyor. Sağ olsunlar kadir kıymet biliyorlar” diyen değerli bilim adamı “Türk halkına ve Sayın Cumhurbaşkanına çok teşekkür ederim, Allah onlardan razı olsun” demiştir. Daha sonra Sayın Başbakanımız da, Sayın Aziz Sancar’ ı Çankaya köşkünde ağırlayarak onurlandırmıştır.

Çalışmanın ve düşünmenin gerekliliğine vurgu yapan  Sayın Sancar, ben odamda saatlerce düşünürüm diyerek kendi çalışma yöntemlerine de  değinmiştir. Anıtkabir ziyaretinde de” Müslüman bir kabre gideriz,Fatiha okuruz.Tabii Atatürk’ün ruhuna Fatiha okudum” demiştir. Ödülünü Türk milletine armağan eden değerli bilim adamı Sayın Sancar şu ortamda ülkemize bilim alanında yeni bir vizyon kazandırmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onuruna verilen yemek ve isminin çeşitli okullara ve kurumlara verilerek yaşatılması çok önemli ve gurur vericidir.

Sayın Sancar’a programlar yapıp imkan dahilinde ülkemizin tüm şehirlerinde, tüm üniversitelerinde konferanslar verdirilmeli, hatta ismine ödül oluşturulup  ülkemizin değerli bilim adamlarını da bu konuda teşvik etmeliyiz. Nobel ödülü alan bilim adamlarının ülkeleri bilim alanında ilerlemişler ve dünyaya örnek olmuşlardır. Kalkınmanın, ilerlemenin ve mutlu olmanın yolu da ilimden geçer ki kutsal kitabimizin ilk ayeti de “oku” diye inmiştir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ